ناصر اویسی

ناصر اویسی

ناصر اویسی

متولد ۱۳۱۳، تهران، ایران

فارغ التحصیل رشته حقوق و علوم سیاسی از دانشگاه تهران ۱۳۳۵

ناصر اویسی، نقاش و از فعالان مکتب سقاخانه به شمار می رود، برنده مدال طلا و دیپلم مخصوص نمایشگاه بین المللی کامپیون ایتالیا در سال ۱۳۴۷ شده است.

از او چند کتاب در ایران و ایتالیا و آمریکا به چاپ رسیده اند. سبک نقاشی اویسی شعر گونه است وآن را در حد فاصل نقاشی وخط معلق نگه می دارد. مشخصه آثار او زنان زیبا روی برگرفته از خورشید خانم ایرانی و اسب های نیرومند و در حال حرکت و رنگ های درخشان است.

اویسی جوایز متعددی از نمایشگاه ها و بی ینال های بین المللی دریافت کرده است و آثارش در شهرهای مهم جهان نگه داری می شوند.

او از نگاره های سلجوقی و قاجار به طور مستقیم در آثارش استفاده کرده است و مانند نقاشان هم نسل خود تغییری بزرگ در تاریخ نقاشی ایران پدید آورده است.

این هنرمند نقاش در آثارش، نگاه تیز بینانه به نقاشی و تصویرگری ایرانی نشان می دهد و به نقاشی معروف است که شعر هایش را نقاشی می کند.

او جوایز متعددی را از دوسالانه‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی کسب کرده‌است. آثار او در موزه‌های آتن، بارسلونا، بلگراد، بروکسل، رم، تهران، مادرید، نیویورک، پاریس، لندن، زوریخ، برلین و چند شهر دیگر نگهداری می‌شود.

جولیو کارلو ارگان هنرشناس معروف ایتالیایی دربارهٔ نقاشی‌های اویسی گفته‌است: «سبک نقاشی اویسی شعرگونه است و آن را در حد فاصل نقاشی و خط معلق نگه می‌دارد.» شهروز نظری در یادداشتی بر کتاب صوفی در سال ۱۳۸۵ دربارهٔ دستاورد نقاشانه اویسی می‌نویسد:

خلق نوعی از خط نگاری (اواخر دههٔ ۶۰ میلادی) یا استفاده از ترکیب مواد با پارچه، توری و ورقه‌های مطلا روی بوم و ایجاد ترفندهایی در جهت پنهان کردن نواقص ترکیب بندی، پیشنهادهایی است که او به نقاشی ایرانی توصیه کرد.

ناصر اویسی هم‌اکنون در ویرجینیا کار و زندگی می‌کند.