NFT

NFT (Non Fungible Token)

NFT و قابل معاوضه بودن چیست

منظور از قابل معاوضه بودن یک دارایی یعنی بتوان آن را بدون افت قیمت با دارایی مشابهش معاوضه کرد. همچنین قابل معاوضه بودن ویژگی‌های یک سرمایه مانند قابل تقسیم بودن یا ارزش مند بودن آن را تعیین می‌کند

برای مثال یک اسکناس ۱۰ دلاری از لحاظ ارزش کاملا مشابه اسکناس ۱۰ دلاری دیگر است. وقتی شما اسکناسی ده دلاری از کسی قرض می‌گیرید، نیازی نیست دقیقا همان اسکناس را به او پس بدهید زیرا آن‌ها ارزش یکسان دارند.

توکن‌های قابل معاوضه (Fungible)، توکن‌هایی هستند که با هم قابل معامله شدن هستند و بهای آن‌ها ثابت می‌ماند. در حوزه‌ی رمز ارز یک بیت کوین ارزشی معادل یک بیت کوین دیگر دارد و ارزش آن بدون توجه به صاحب یا تاریخچه‌اش ثابت است.اما قضیه در مورد توکن‌های غیر قابل معاوضه فرق می‌کند، قیمت یک توکن NFT با هر توکن مشابه آن متفاوت است. ویژگی‌های فردی یکتا بودن آن‌ها را تعیین می‌کند، بنابراین آن‌ها همچون سرمایه‌های دنیای واقعی مانند سنگ‌های قیمتی، آثار هنری یا کلکسیونی غیر قابل معاوضه هستند.

توکن غیر قابل معاوضه

هر دارایی در مجموعه Fungible که برای فروش گذاشته شود ،یک توکن غیرقابل معاوضه (NFT) است. گرچه این امر حتی در حوزه تکنولوژی بلکچین هم نسبتا جدید است ، NFT ها نه تنها در دنیای هنر دیجیتال ، بلکه به طور کلی در دنیای هنر و رسانه هم نشان دهنده یک تغییر الگو است.

NFT ها دارایی های دیجیتال کمیاب منحصر به فردی هستند. نو بودن کمیابی آنلاین را نمی توان بیش از حد بیان کرد. برای کل تاریخ اینترنت ، تعیین کمیابی غیرممکن بوده است. محتوا آزادانه جریان می یافت ، اما این آزادانه بودن باعث شد هر کسی بتواند در تولید،خرید،مالکیت و انتقال آثار هنری نقش داشته باشد. NFT با شروع از کارهای هنری ، انقلابی در رسانه های آنلاین ایجاد کرد.

NFT: تعریف مجدد مالکیت و نایابی دیجیتال

NFT جدیدترین رسانه هنر دیجیتال است. آنها از کجا آمده اند ، چه هستند و چه معنایی می توانند برای آینده هنر داشته باشند؟

توکن های غیرقابل معاوضه یا NFT ، قطعه های متمایزی از رسانه های دیجیتال هستند که به طور قابل تأیید نایاب و منحصر به فرد هستند. با استفاده از فناوری بلاکچین ، NFT ها در حال تغییر شکل دادن به چشم انداز هنر دیجیتال هستند.

شکستن “قابلیت تعویض پذیری”

به طور کلی ، دو دسته دارایی وجود دارد: قابل معاوضه و غیرقابل معاوضه. Fungible هر دارایی ای را توصیف می کند که دارای ارزش خارجی برابر با دارایی ای از این نوع باشد. متداول ترین مثال یک دارایی قابل اغماض ، ارزهایی است مانند ارزهایی که هر روز از آنها استفاده می کنیم. اگر دو نفر دلار داشته باشند ، معمولاً اهمیتی ندارند که دلار را با یکدیگر مبادله کنند. هیچ یک از دلارها بیشتر از دلار دیگر نیستند. آنها می توانند مبادله شوند بدون اینکه هیچ یک از طرفین هیچ ارزشی را تحمیل کنند.

یک دارایی غیرقابل معاوضه یک دارایی منحصر به فرد است که نمی تواند به طور برابر با دارایی ای از این قبیل مبادله شود. یک نمونه معمول از دارایی غیرقابل معاوضه ، اشیای هنری یا یادبودها است. یک توپ فوتبال با امضای مارادونا نمی تواند به همان اندازه با یک توپ فوتبال معمولی عوض شود ، حتی اگر اینها اشیا مشابه باشند. یک مونه اصل را نمی توان به همان اندازه با ماکت مبادله کرد ، حتی اگر یکسان باشد.

یک دارایی غیرقابل معاوضه یک دارایی منحصر به فرد است که نمی تواند به طور مساوی با دارایی ای از این قبیل مبادله شود

تمایز بین معاوضه و غیر قابل معاوضه بودن یک مفهوم رایج است. با نگاهی به محیط پیرامون خود ، در نظر بگیرید که آیا با خوشحالی می توانید شیئی را که در نظر دارید با نسخه بصری مشابه معامله کنید. احتمالاً بیشتر از آنچه تصور کرده اید با موارد غیرقابل معاوضه احاطه شده اید ، گرچه مطمئناً در گفتار روزمره از کلکسیون ها یا اشیای قیمتی خود به عنوان “دارایی های غیرقابل معاوضه” یاد نمی کنیم.
تفاوت بین دارایی قابل معاوضه و غیر قابل معاوضه می تواند بسیار تنگاتنگ باشد. یک دارایی قابل معاوضه به طور ناگهانی با ارزش ذاتی یا توانایی های منحصر به فرد ، می تواند به یک دارایی منحصر به فرد و غیرقابل تبدیل، بدل شود. برعکس ، یک دارایی غیرقابل معاوضه به طور ناگهانی رایج شود (به عنوان مثال توپ فوتبال مارادونا امضا شده شما تقلبی است) ممکن است از نظر ارزش خاص خود ، به یک دارایی قابل معاوضه نزدیکتر باشد.

دارایی های غیرقابل معاوضه و دنیای دیجیتال

برای اینکه یک دارایی غیرقابل معاوضه باشد ، به نوعی کمیابی یا منحصر به فرد بودن نیاز دارد. این امر هرگز بصورت آنلاین و به صورت پایدار و قابل توسعه امکان پذیر نبوده است تا NFT.

کمیابی آنلاین به طرز مشهودی دشوار است. جریان مطالب بیش از حد آزادانه است. بسیار راحت کپی ، تکثیر ، اشتراک و توزیع می شود. این چیزی است که می توانیم آن را از دسته اول تشخیص دهیم. توزیع آنلاین 一 از جمله آثار هنری 一 بصورت کاملاً ساده ای ، ایجاد انبوهی از رسانه هارا می کند که ما را در معرض هنر دیجیتال قرار می دهد اما مانع ارزش گذاری برای آن می شود.

آنها اجازه می دهند دارایی های آنلاین دارای ارزش نایابی و مالکیت قابل تأیید باشند که قابل دستکاری نیست

مالکیت اصلی ، نایابی و منحصر به فرد بودن به سختی می تواند به صورت آنلاین تعیین شود ، و آب را در مورد چگونگی ارزش گذاری دقیق آثار خلق شده در حوزه دیجیتال گل آلود می کند. این امر ایجاد و حفظ مشاغل خلاقانه ی کسب درآمد را برای هنرمندان دیجیتال دشوار کرده است و همچنین فرصت هایی را برای دزدی ادبی ایجاد کرده است. شاید زیان بار باشد ، اما ارزش گذاری برای هنر دیجیتال را به روشی مشابه که ما برای هنر فیزیکی ارزش قائل هستیم ، برای مردم و مجموعه داران دشوارتر کرده است.

NFT برای هنر دیجیتال و سایر اشکال رسانه های آنلاین باعث تغییر الگو شده است. این امر اجازه می دهد دارایی های آنلاین خود دارای ارزش نایابی و همچنین مالکیت باشد که به هیچ عنوان قابل دستکاری نیست.آنها ویژگی های هنر و دارایی های فیزیکی را وارد عرصه دیجیتال می کنند. در طول مسیر ، آنها درهای هنر دیجیتال با ارزش را باز می کنند و فرصت هایی را برای هنرمندان ایجاد می کنند که قبلا وجود نداشته است.

چگونه NFT نایابی و مالکیت دیجیتال را تعیین می کند؟
دلیل این که ما از این دارایی ها به جای دارایی (asset) غیر قابل معاوضه (یا حتی دارایی غیرقابل معاوضه دیجیتال) به عنوان رمز ارز (token) غیرقابل معاوضه یاد می کنیم ، این است که این فناوری ها به طور منحصر به فرد توسط فناوری بلاکچین امکان پذیر شده اند.

فناوری بلاکچین و NFT ها

در ساده ترین توضیح آن ، بلاکچین یک دفترچه دیجیتال ، غیرمتمرکز است. غیرمتمرکز به معنای این است که هیچ کس مالک آن نیست. چون به صورت جمعی توسط گروهی از افراد که که همدیگر را نمی شناسند جمع آوری و نگهداری می شود. این در تضاد با دفتر متمرکز (سرورها) است که توسط یک واحد، کنترل و نگهداری می شود.

شبکه های بلاکچین ، مانند دنیای فیزیکی ، دارایی های قابل معاوضه و غیر قابل معاوضه دارند. داراییهای قابل معاوضه آنهایی هستند که معمولاً شناخته می شوند ، از جمله BTC (بیت کوین) و ETH (اتریوم) و غیره. این دارایی ها مانند دلار که قبلاً بحث شد همیشه از نظر ارزش با یکدیگر برابرند. مبادله ETH بین آدرس ها، مبادله یک دارایی منحصر به فرد نیست ، بلکه یک ارز مبادله ای است ، مانند یک دلار که بین دو طرف معامله می شود. شاخص های قابل معاوضه مانند ETH نیز قابل تقسیم هستند ، به این معنی (تقریبا) هر مقدار کسری از ETH قابل خرید و فروش است.

هنگامی که NFT توسط هنرمندان تبادل و توسط کلکسیونرها فروخته شود ، تجارت NFT می تواند در بین کلکسیونرها و جوامع هنری ادامه یابد و مانند هر بازار ثانویه ایی فعالیت داشته باشد. منشأ هر یک از NFT ها همیشه در دسترس است ، بنابراین کلکتورها می توانند از صحت آن قبل از خرید یا حراج اطمینان حاصل کنند

شبکه های بلاکچین مانند Ethereum نیز از دارایی های غیرقابل معاوضه پشتیبانی می کنند که در چند سال اخیر و به ویژه در سال گذشته محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند. برخلاف دارایی قابل معاوضه مانند ETH ، یک رمز ارز غیرقابل معاوضه (NFT) یک توکن مجزا و غیر قابل تقسیم در یک شبکه بلاک چین است. انتقال مالکیت یک NFT کل رمز را از یک آدرس (یعنی کاربر) در شبکه به آدرس دیگر منتقل می کند. NFT ها را نمی توان به قسمت های کوچکتر تقسیم کرد (انتظار ندارید که توپ فوتبال امضا مارادونا خود را نصف کنید و انتظار داشته باشید که ارزش خود را حفظ کند).

the pak


از نظر انتقادی ، هنگامی که کاربری در شبکه بلاک چین NFT ها را ایجاد می کند NFT ها نیز به طور قابل تأیید منحصر به فرد هستند (تعداد زیادی از رمز ارزها را ایجاد می کند). به همین دلیل است که NFT ها اغلب به عنوان “1*1” یا “100*1” توصیف می شوند ، و نایابی آنها را در رابطه با تعداد NFT های یکسان منتشر شده در آن نمونه ی تولید شده ذکر می کند. پس از انتشار ، این تعداد قابل تغییر نیست و مجموعه دارایی ها به طور غیرقابل تغییر تأیید می شوند که از یک سازنده در یک زمان مشخص نشات گرفته اند. حتی اگر هنرمند از همان کارهای هنری، NFT بیشتری در آینده تولید کند ، به طور عمومی و غیرقابل بازگشت قابل تأیید است که کدام NFT ها بخشی از مجموعه اصلی بوده اند و کدام یک از مجموعه های بعدی (مشابه نسخه های چاپی) هستند. هنگامی که این NFT ها در یک شبکه عمومی مانند Ethereum راه اندازی می شوند ، اطلاعات برای دیدن همه افراد وجود دارد و هزینه و پیچیدگی تأیید اصالت ،منحصر به فرد بودن و مالکیت دارایی های به خصوص را کاهش می دهد.

the pak

هجوم توجه و سرمایه گذاری در فضای NFT در سال گذشته ثابت کرده است که علاقه زیادی نه تنها به هنر دیجیتال ، بلکه به طور خاص به پیشنهاد ارزش منحصر به فرد نایابی دیجیتال و مالکیت قابل تأیید وجود دارد. مشارکت هم هنرمندان ، هم مجموعه داران و هم کیوریتورها نشان دهنده علاقه و سود هر طرف بازار هنر است.

the pak

با ادامه تکامل فناوری بلاکچین ، اکوسیستم NFT در کنار هم تکامل می یابد ، نه فقط در اندازه بلکه در پیچیدگی و فرصت نیز رشد می کند. ورود Sotheby’sبه NFT با “The Fungible” آغاز می شود ، مجموعه ای از هنرهای دیجیتال توسط خالق مشهور The Pak Fungible با استفاده از فناوری بلاکچین و توکن های غیرقابل معاوضه (NFT) ، نه تنها تضمین های جدیدی در مورد نایابی و مالکیت در اختیار مجموعه داران قرار می دهد ، بلکه آنها را در معرض ویژگی های منحصر به فردی قرار می دهد که فناوری می تواند به آثار هنری ارزانی دارد. Pak از طریق این مجموعه ، درک ما از ارزش را موشکافی می کند. ارزش به چه معناست و از کجا قدرت می گیرد؟

the pak
the pak

منبع : Sotheby’s

ترجمه : نیما نعمانی

تهیه شده توسط آرت اکو

Leave a Comment

Your email address will not be published.